Mimari Maket Yapımı

Muratpaşa/Antalya, Türkiye
Kayıt Tarihi 22 Nisan 2018 / 407
Mimari Maket Yapımı
Sektör : İnşaat
Şehir : Antalya
Telefon : 0 850 304 4 033

Mimari maket, inşaat maketleri ve maket yapımı konusunda maket tasarımları ile değerlendirebilecek mekanları sunum olarak kullanabilir mekanın yapımından önce gösterim yapabilirsiniz. Ticari alanda önemli bir yeri olan minyatür maket tasarımları müşterileri görsel açıdan etkilemektedir. Maket tasarımları ile ilgili detaylı bilgileri bizimle irtibata geçerek alabilirsiniz.

Bir mimarlık ofisinin asıl faaliyeti tasarım yapmaktır. Biz, gelen tasarımın maketini yapıyoruz. Gelen her projenin maketi de kendine göre farklı teknikler uygulanmasını gerektirebiliyor. O mimari yapıyı en iyi ifade edebilecek şekli bulmaya çalışıyorsunuz. Sonra oluşan bu bütünü parçalara ayırıyorsunuz ve çizimleri yapıyor hazırlıyorsunuz. Maketi tasarlayan, bu parçaların nasıl birleştirileceğine karar veriyor. Bir maket yapımı yaklaşık, 1 – 2 aydan önce ortaya çıkmıyor. Oldukça el emeği verdiğimiz yoğun bir süreç yaşanıyor. Bu süreci, projesi tamamlanmış bir binanın inşası gibi düşünebilirsiniz. Zaman zaman eksik, gözden kaçmış şeyler olabiliyor veya karar verilmemiş birçok nokta karşınıza çıkabiliyor. Örneğin mimari maket tasarımında cephede uygulanacak malzeme, renk seçimi, çoğu zaman sonraya bırakılıyor. Bunları netleştirmek için mimarı üretkenliğimizi zorluyoruz. Aslında maketin, yapım aşamasına geçmeden önce mimarın projeyi detaylı gözden geçirmesi gerekiyor. Ayrıca maket yapımında kullanılan malzemenin kaliteli olmasının büyük bir önemi vardır.

Mimari maket için üç boyutlu düşünebilmek çok önemli.

Parçaların birleştirilmesiyle binalar ortaya çıktıktan sonra arazi yapılıyor. Peyzaj projesi varsa ki çoğu zaman olmuyor, arazi, düzenlenmiş ya da tabii kodlarına göre yapılıyor ve mümkün olduğunca güzel görünmesi açısından detaylı çalışmalar yapılıyor. Genelde satışa yönelik projelerde doğadan alınmış bir parça gibi görülmek isteniyor. Yapılmış bitmiş bir proje yerinden kesilip çıkarılmış, ölçeği küçültülmüş, masanın üzerine koyulmuş gibi… Bu, özellikle konut ve villa projelerinde çok faydalı oluyor. Herkes dairesinin yerini ve yönünü, nasıl bir manzarası olacağını görüyor. Topografya hakkında bilgi sahibi oluyor. Kat kesitleri de yapılmışsa, evin odalarının birbirleriyle ilişkisini de görebiliyor. Teknolojinin zamanla maket yapmayı gereksiz hale getireceğini düşünen bir çok kişi var. Fakat yine de perspektiflerle her şeyi anlatamıyorsunuz, çünkü tek bir noktadan bakıyorsunuz. Maket elle tutulabilir bir şey olduğu ve her açıdan farklı bir görüntü sunduğu için tercih ediliyor. Üç boyutu, iki boyut üzerinden tam olarak anlamak mümkün olmuyor.

Malzeme tercihini belirleyen esneklik ve işlenebilir olması

Mimari konut maketleri‘nde açık hava koşullarına karşı dayanıklı olması belirleyici oluyor. Çünkü artı 40’tan eksi 15’lere kadar geniş bir hava şartında dışarıda kalıyor. Tasarlanan bir maketin ömrü kullanılan malzeme ve bakım koşullarına göre 20 – 25 yıl dayanabilir. Kullanılan boya ve malzemeler bu koşullara dayanabilecek nitelikte olmasını gerektiriyor.

Hazırladığımız maket tasarımlarında pek çok değişiklik istenebiliyor, bu istekler tasarım açısından biraz zaman gerekli oluyor.

Kolay Pazarla
logo
    Yorumlar
    Henüz yorum ve değerlendirme yok, neden ilk yorumcu olmayasınız?
    Bir Değerlendirme Yapın
    Puan: